Uvolňování napětí z těla (ze svalů) je někdy prvním krokem jak tělo vrátit do jeho rovnováhy. Pokud nemocí nebo nějakou náročnou situací vznikne opakovaný nepříjemný pocit napětí, bolestí svalů, napětí hrudníku a dále třeba i mnoho příznaků, které poukazují na nemoc a přesto se při vyšetřování leckdy nedojde k jasným závěrům, je  možné, že se jen zmnožují obrané reakce těla na zátěž a následný kumulující se stres.

Dnes Vám chci popsat některé nedávné kazuistiky pacientů se kterými jsem pracovala.

Kazuistika 1

Před 6 měsíci mě navštívila mladá žena (31 let), kterou poslal psychiatr se zakázkou na práci s tělem (relaxační techniky). Dlouhodobě řeší problém s migrénou.

Migrénu má od svých 16 let, její četnost se mění ,ale v posledních letech má migrenozní stav  2- 3x týdně s tím,že 1x měsíčně migréna zasáhne takovou silou,že bývá hospitalizována. Léčila se léta antimigreniky, která jí částečně pomáhala,ale stav se dlouhodobě nijak nelepšil.

Žena 3 roky žije ve spokojeném partnerském vztahu, migrénami trpěl i její otec, matka byla celoživotně křehká anxiozní v rodině však žádné problémy nebyly. Ona sama je úzkostná, citlivá, subtilní žena.  Nyní pro napětí v těle a občasné pocity úzkosti dochází též k psychiatrovi, kde společně zvažovali nasazení antidepresiva. Pacientka se jim brání, protože by ráda pomýšlela na těhotenství. Samozřejmě se také bojí, zda by těhotenství vůbec zvládla.

Psychiatra navštěvovala také z důvodu, že před rokem potratila v časném stadiu těhotenství. Domluvili jsme se na tom, že nezávisle na cílech zbavit se migrény, nebo zrušit úzkosti, zkusíme pracovat na uvolnění těla. Techniku jsme postavili na lekcích, kde se pracuje s dechem, dobrým prokrvením oblasti břicha (stabilizace energie v břišní krajině).

Po první lekci pacientka odešla s lehkou bolestí hlavy, ale zdálo se jí,že ji hlava bolela již před cvičením, nepřikládala tomu žádný důraz. Nicméně byla druhý den hospitalizována s migrénou. Měla pocit, že to nesouvisí. Upozornila jsem ji,že to souviset může,protože rozdíly napětí a uvolnění u migreniků mohou být markantní. Byla velmi motivovaná zkusit cvičení dál. Na 1. lekci jsme cvičily Jacobsonovu progresivní relaxaci, která střídá napětí svalů s pocitem uvolnění. Je to metoda,která může již v 1.lekci výrazně snížit napětí v těle.

2. lekci jsme zařadily velmi volnou Jógovou relaxaci a klientce bylo cvičení velmi příjemné, doma měla 5x denně cvičit předěly uvolnění těla s dýcháním(2-3 min v průběhu dne 5x).  Klientka vnímala celkové zklidnění, dýchání a předěly pravidelně cvičila, migréna se občas objevila , ale v nižší frekvenci i intenzitě.

3. lekce proběhla již bez  potíží, pacientka se těšila a vše jí bylo příjemné, cítí výrazné uvolnění těla. Dobře se koncentruje na pocity v těle,rozlišuje pocity napětí a uvolnění, pracuje dobře i doma. Znovu jsme zařadily v dalších cvičeních Jacobsonovu progresivní relaxaci, která je trochu agresivnější ve vyvolání rozdílu mezi napětím a uvolněním svalů, při uvolnění významně prokrví cvičenou oblast. Zaměřujeme jí cíleně na oblast břicha a pánve, zaprvé pro stabilizaci energie a emocí, ale také pro uvolnění a prokrvení pánve. Asi po 4. lekci cvičení mi klientka s radostí sděluje,že je těhotná.ještě k té informaci přistupujeme opatrně a dále pracujeme s pocitem uvolnění a harmonie těla. S tím, že vše necháme absolutně přírodě. Nyní je klientka v 5.měsíci, celkově se cítí dobře, občas ji pobolívá hlava,ale je to spíš vyjímečné, je bez léků a daří se jí to vždy vlastními silami(odpočinkem,spánkem)zastavit. Svou roli zde hrají jistě i hormony a klientku budu provázet dle potřeby do porodu i po něm, zda bude třeba. Nyní mě navštěvuje jen 1x měsíčně, spíš z relaxačního důvodu, než,že by řešila něco problematického.

Kazuistika 2

Žena 29 let , vdaná , 2 děti, finančně dobře zajištěná, bez vztahových problémů.

Asi před rokem se ke mně tato žena dostala od kolegů z ambulance bolesti. Zřejmě vyhledala naši pomoc v době, kdy byla po náročném období,ve které její malé dítě prodělalo rakovinu. Tato maminka celou situaci poměrně dobře zvládla s dobrým výsledkem, s dítětem již jen dochází na kontroly a celkově to vnímá již dobře. Sama však dlouhodobě u sebe cítí divné stavy napětí hrudníku a nemožnosti se prodechnout,celkové napětí jí pak dovede k pocitu nepříjemné úzkosti. Bere to jako vklad z rodiny,neb stejné potíže má její bratr. Potíže měla již dříve, při 2 leté léčbě dítěte se to jen zhoršilo.

Navštěvuje několik let psychiatrii, bere antidepresiva, ale zdá se jí,že je více utlumená a napětí hrudníku nemizí. Pokusili jsme se zkusit opět techniky práce s tělem ,jako doplněk léčby.

V první lekci jsem se hlavně snažila vysvětlit klientce fungování těla v zátěži a používání tělesných obran ,hlavně napětí. Nacvičujeme antistresový dech a práci s bránicí. Cvičení proběhlo celkem dobře, uvolnění hrudníku se klientce ještě nedaří. Motivujeme pro pravidelný nácvik předělu 5x denně.

Následovaly další 4 lekce ,kde jsme střídaly Jacobsonovu progresivní relaxaci a Autogenní trénink, pro co největší škálu pocitů uvolnění, již po 2. lekci pacientka vnímá zlepšení a tudíž dobře pracuje na dalším uvolňování .Zdůrazňuji jí důležitost pravidelnosti nácviku dechu. Po mnoha letech zažívá pocity bez napětí hrudníku. Pacientka je bez potíží a bohužel bez doporučení vysadila antidepresiva,je poučena,že to má konzultovat s psychiatrem, nicméně tvrdí,že nikdy neměla stavy smutku,apatie, vždy jen tlak na hrudníku a dechové obtíže. Slibuje,že psychiatra navštíví, aby bylo vysazení léků pod kontrolou. Před naší péčí byla samozřejmě vyšetřena interně s negativním nálezem. Je to již asi 3 měsíce a pacientka se neozvala, kontakt má pro případ zhoršení.

 

V současné době se objevují stále více pocity nervozity,napětí, zvýšeného krevního tlaku, tachykardie ,ale i stupňující se pocity úzkosti spojené se zátěží . Není vždy jasné,že práce s tělem je řešení, je třeba vyloučit onemocnění orgánová, ale jako doplněk léčby je dobré zkusit nejprve bez lékově snížit napětí a stabilizovat emoce k čemuž jsou techniky práce s tělem vhodné.

Posted in: Kazuistiky.
Last Modified: 5 února, 2018