Akupunktura

 Tvoří již více než 4500 let nedílnou součást tradiční Čínské medicíny. Principem léčby je harmonizace proudění energie TSCHI. Tu je možno ovlivnit (mimo jíné) z mnoha míst na těle, nazvaných Číňany akupunkturní body (AB), které se řadí do tzv. akupunkturních drah. Ve 12 hlavních drahách těla proudí životní energie v pravidelných dvouhodinových biorytmech. Její poruchy lze odečítat z tepu na zápěstních artériích (aa. radiales dx. et sin.) tzv. pulsovou diagnostikou. Společně s diagnostikou hlavních symptomů, stížnostmi pacienta a vyšetřením jazyka, kůže, moči, stolice atd. lze stanovit typ a hloubku poruchy toku životní energie v jeho těle.

Na základě stanovené poruchy toku energie, tj. místa její stagnace nebo nedostatku, lze zvolit účinnou kombinací bodů a do nich zavádět akupunkturní jehly tonizačně, sedativně nebo dispersně. AB je možné ovlivňovat také teplem (moxou), vakuomterapií (baňkami), tlakem prstů (akupresura), elektrickými impulsy (elektroakupunktura), laserem (leseropunktura) atd. Techniku ovlivnění bodů lze zvolit individuélně podle typu poruchy, ale také podle typu pacienta a jeho tolerance invazivních technik obecně. Např. u dětí, které jsou citlivé na vpich jehly, se stala objevením laseru akupunktura dostupnou metodou a děti jsou pak velice dobře ošetřitelné. Stimulaci jehel lze dále potencovat např. přístroji TENS, a to v bodech nejen hlavních tělových drah, ale i v bodech microsystémů (nejčastěji s aurikuloterapií). Tato technika je hlavně vhodná u chronických bolestivých syndromů.

Hlavní využití akupunktury na našem pracovišti

Bolestivé syndromy akutní i chronické

-nejčastěji přicházejí pacienti s chronickými bolestmi páteře, hlavy, břicha, končetin atd. u kterých je akupunktura velice účinnou metodou. Mírou zlepšení je pro nás snížení konzumace analgetik pacientem.

Alergie
-senná rýma, astma a dermorespirační syndromy obecně mají velice často kořeny v obecné širší přecitlivělosti pacienta, kterou si přináší buď jako dědictví z rodiny nebo, a to častěji, jako reakci na určité životní etapy, které ho “dusí”, ze kterých “se osypává”. Situaci vlastně nechápe nebo nedokáže řešit, proto somatizuje. Neznamená to, že nemá prokazatelné, mnohdy i velmi významné poruchy imunitních reakcí. Mnohdy právě kombinace s vyšetřením metodami klasické medicíny potvrdí kořeny onemocnění a dává našim metodám jistotu a šanci na dobrý výsledek.

Poruchy zažívacího traktu
-bolesti žaludku, poruchy trávení, nadýmání, bolesti břicha, poruchy vyprazdňování stolice, hemeroidy, záněty aj. Psychosomatická podstata těchto obtíží, pokud se zachytí včas, je širokým polem působnosti metod nekonveční medicíny a jejím včasným užitím můžeme předejít závažnějším organickým změnám. Ale i pokud už k těmto změnám došlo, jsou tyto metody indikované a není ojedinělé, že se patologické změny mohou výrazně zlepšit a mnohdy i vymizet, pokud společně s pacientem pochopíme příčinu jejich vzniku.

Poruchy spánku
-mohou provázet nejrůznější, zdánlivě nesouvisející onemocnění, ale mohou být i počátečním příznakem, daleko předcházejícím jiné známky nemoci.

Odvykací kůry
-akupunktura je dobrou pomocnou metodou při omezování konzumace jídla. Podobně i u návykových látek (nikotin, alkohol, drogy) může akupunktura nejen omezit jejich konzumaci, ale hlavně pomáhá zvládat abstinenční příznaky.

Gynekologická a urologická onemocnění
-bývají velice častou příčinou návštěvy pacientů na našem pracovišti. Mnohdy se k nim dostáváme od bolestivých syndromů, se kterými pacienti primárně přicházejí.